Освячення нового престолу у храмі на честь Різдва Христового

15 листопада за Юліанським календарем (28 листопада за Григоріанським календарем) 2021 року, в день пам’яті святих мучеників Гурія, Самона і Авіва, блаженніший архієпископ Аттики, Пірею та островів Еллади МЕЛЕТІЙ IV здійснив освячення нового дерев’яного престолу Різдва Христового в селищі Залізничне Сумської області в Україні.

Велике освячення храму

Як людина в таїнствах Хрещення і Миропомазання скидає з себе стару людину, освячується, стає частинкою духовного тіла Церкви, так і будівля стає храмом, місцем особливої присутності Божої на землі тільки після її освячення. Через стародавні молитви й обряди будівля стає святою, а тому зовсім іншою, новою. Людина, храм нерукотворний, і храм, створений її руками, обидва присвячені Богові, стають Його житлом, тому багато чого під час освячення храму робиться подібно до того, що відбувається під час хрещення людини.

Як під час Хрещення людина опускається в освячену воду, одягається в білий одяг, помазується миром, так і престол храму, його головне місце, центр вівтаря, на якому за Божественною літургією звершується найголовніше таїнство – приноситься безкровна Жертва від усіх і за всіх людей принесенням хліба та вина на Тіло й кров Христові, омивається, одягається в одежу й помазується миром. 

Як і в Старозавітній Церкві, у православному храмі до престолу можуть торкатися тільки обрані (Лев. 10, 3). У Старому Завіті Надав і Авіуд були покарані смертю за те, що вклали у свої кадильниці чудовий вогонь (Лев. 10, 1). Оза був покараний смертю за дотик до Кивота Завіту (2 Цар. 6, 6-7). 

Чин освячення храму включає:

  • обходження храму з мощами Святих;
  • влаштування престолу на знак вселення Бога в храм;
  • обмивання і миропомазання його на знак виливу благодаті Божої;
  • одягання престолу і жертовника (покладають два одяги, що відповідають духовному значенню престолу як гробу Господнього і Престолу Царя Небесного);
  • освячення стін храму. Кадіння всього храму зображує славу Божу, a помазання стін Миром знаменує освячення храму.

У традиції грецької церкви відбувається помазанням миром із воскомастикою – накресленням ХРИЗМИ або хрисмон (Хи-Ро), ☧ – монограма імені Христа, що складається з двох початкових грецьких літер імені (грецьк. ΧΡΙΣΤΌΣ) – Χ (хи) і Ρ (ро), схрещених між собою.

Після освячення престолу і храму була відслужена Божественна літургія архієрейським чином. Віряни причастилися Святих Тіла і Крові Христа.

Його Блаженство подякував усім, чиїми зусиллями оновлення храму після пожежі, що сталася у січні 2021 року, стало можливим. Відтепер кожен, хто приходить до цього храму, буде позбуватися всякої скверни і здобувати благодать Духа Святого. Зможе зміцнюватися у вірі, набувати миру і душевного спокою. Наскільки це важливо, особливо зараз, у такий складний та суперечливий час. 

Блаженнійший  владика нагородив настоятеля хрестом з прикрасами.

Прокрутити вгору