У дар нашому храму блаженніший владика МЕЛЕТІЙ передав частку святих мощей святого НЕКТАРІЯ

У дар нашому храму блаженніший владика МЕЛЕТІЙ передав частку святих мощей святого НЕКТАРІЯ, щоб кожен стражденний мав можливість через його заступництво зцілитися від тяжкої недуги.

Нектарій Егінський – помічник тих, хто страждає від раку.

Нектарій Егінський (грец. Νεκτάριος Αιγίνης, у миру Анастасіос Кефалас, грец. Αναστάσιος Κεφαλάς; 1 (13) жовтня 1846 року, Силіврі – 8 (21) листопада 1920 року, Афіни) – єпископ Олександрійської православної церкви, митрополит Пентапольський. 

Прославлений у лику святителів 1961 року. Один із найбільш шанованих у Греції святих. Пам’ять 9 (22) листопада, наступного дня після дня кончини, і 21 серпня (3 вересня) в день перенесення мощей 1953 року.

Мощі святителя Нектарія перебувають у заснованому ним Свято-Троїцькому монастирі на острові Егіна.

Анастасіос Кефалас народився у Фракії в бідній родині. Здобувши початкову освіту, вирушив до Константинополя. Був робітником тютюнової крамниці та шкільним доглядачем. У 1866 році переїхав на Хіос, де став шкільним учителем у селі Літіон.

7 листопада 1876 року в Неа Моні був пострижений у чернецтво з ім’ям Лазар. 15 січня 1877 року митрополит Хіоський Григорій висвятив Лазаря в сан диякона з нареченням імені Нектарій.

З 1882 року по 1885 рік диякон Нектарій навчався в богословському інституті Афінського університету. Після завершення освіти за рекомендацією свого благодійника він переїхав до Олександрії.

23 березня 1886 року патріарх Олександрійський Софроній IV висвятив його в сан священика і призначив у Свято-Нікольський храм Каїра. У цьому ж храмі незабаром його звели в сан архімандрита, а через деякий час патріарх ухвалив рішення про присвоєння йому титулу верховного архімандрита Олександрійської церкви.

15 січня 1889 року хіротонізований на єпископа Пентапольського зі зведенням у сан митрополита. Хіротонію здійснили патріарх Олександрійський Софроній, колишній архієпископ Керкірський Антоній (Харіатіс) і архієпископ Синайський і Раїфський Порфирій (Марудас). Однак уже 11 липня 1890 року Нектарія відправили на спокій із формулюванням: «не прижився в кліматі Єгипту». Біографи пов’язують відставку Нектарія з доносом патріарху, зробленим кимось із недоброзичливців митрополита. Повернувшись до Афін, митрополит Нектарій сім місяців жив у страшних поневіряннях. Марно він ходив по інстанціях, його ніде не приймали.

У 1892 році Нектарій отримав посаду проповідника в Греції, в провінції Евбея, а в 1894-1908 роки керував Різарійською богословською школою в Афінах. Після виходу на пенсію він жив у заснованому ним 1904 року Свято-Троїцькому жіночому монастирі на острові Егіна. Він допомагав робітникам у будівництві монастиря: носив каміння і виконував земляні роботи. В останній рік життя відвідував монастир Богородиці Хрисолеонтісса, де молився перед іконою Богородиці – Хрисолеонтісса.

Помер 8 листопада 1920 року від раку. 

Сам святитель перед кончиною довго хворів на важку форму раку і приховував свою хворобу. Коли приховувати муки стало вже неможливо, св. Нектарія відправили в Афінську лікарню. Але за лікування треба було заплатити, а грошей не було. Дивлячись на маленького, одягненого в просту рясу дідуся, який мучився від болю, черговий запитав: «Він монах?» «Він єпископ», – відповіла сестра, яка супроводжувала владику. «Уперше бачу єпископа без панагії, золотого хреста, а головне – без грошей», – зауважив службовець. 

Святителя поклали в третьорозрядну палату для вмираючих. Ще два місяці він провів у муках. А в день Архістратига Михаїла і всіх Небесних Сил (21 листопада) Бог покликав його до Себе.

Чудеса почали відбуватися вже в лікарні. Разом зі святим у палаті лежала паралізована людина, і коли св. Нектарій помер, перед тим, як обмити його тіло, з нього зняли сорочку і переклали на паралізованого, що лежав поруч. Той тут же встав, зцілений.

Відразу після смерті тіло святого почало мироточити. Коли труну привезли на Егіну, весь острів вийшов проводити свого святого. Люди, які несли його труну, помітили, що їхній одяг і руки пахнуть.

20 квітня 1961 року патріаршим і синодальним томосом Константинопольської патріархії митрополит Нектарій був зарахований до лику святих, були підняті його святі мощі. Мощі перебувають у Свято-Троїцькому монастирі на острові Егіна.

У Греції повсюдно шанується як чудотворець. 

Збереглася народна приказка: «Немає нічого невиліковного для святого Нектарія».

Прокрутити вгору