“Критичні дні і церква”

Питання відвідування церкви під час місячних залишається відкритим для багатьох прихожанок.

Чи можна приходити до храму, причащатися або молитися в «червоні» дні календаря?

Старий Заповіт

За канонами Старого Заповіту жінці не варто було приходити до храму, брати до рук священні писання і виконувати обряди, якщо в неї йшли місячні.

«Нечистоти», що виходять з людини, до яких долучалися і місячні, були ототожнені з первородним гріхом, з поверненням Адама та Єви до смерті.

Все це спонукало жінку в дні, близькі до гріха, відступити убік, дочекатися, коли закінчиться «покарання».

Новий Заповіт

У Новому Заповіті думка щодо цього питання була переглянута. Спаситель ніколи не цурався жінок під час місячних.

«Бо всяке творіння Боже добре, і ніщо не погане, якщо приймається з подякою, бо освячується словом Божим і молитвою», – так говорив апостол Павло. Отже, жіночий організм, створений Господом, прекрасний і не може стати «нечистим» з природніх фізіологічних процесів, закладених основою існування цього організму. Сам Спаситель говорив, що єдиним джерелом нашої скверни стає те, що виходить із серця людського – злі помисли, ганебні вчинки, заздрість та інше зло (Мк. 7: 20-23).

Тобто церква припинила відмовляти жінкам із місячними у відвідинах церкви, а також у таїнстві причастя. Місячні – таке ж відображення життя, вони необхідні для функціонування організму, а отже, жінка не може бути відлучена від Бога у ці дні.

Звичайно, були у цієї теорії і противники, наприклад, Тимофій Олександрійський вважав, що церкву відвідувати можна, а от Причастя слід відкласти, «доки очиститься» жіночий організм.

Хтось приведе як аргумент обмеження-вимоги зі Старого Заповіту, де жінка під час менструації не просто вважалася «нечистою», а й кожен, хто торкався її, так само ставав «нечистим» (Лев. 15: 19-30). У Новому Заповіті читаємо, як Господь наш Ісус Христос перевершував певні старозавітні норми, наприклад, торкався мертвих, воскрешаючи їх. А жінці, яка «страждала кровотечею» і торкнулася краю Його одягу в надії на зцілення, Він не тільки не дорікнув, але похвалив за віру і підтримав її: «Дерзай, дочко! Віра твоя врятувала тебе» (Мт. 9: 20-22). Чому ж, якщо маючи кровотечу, вона змогла торкнутися одягу Господа і отримати зцілення, жінка під час менструації не може увійти до церкви?

Ще в I столітті священномученик Климент Римський писав в «Апостольських постановах»: «Ні законне злягання, ні пологи, ні витікання крові, ні витікання насіння уві сні не можуть осквернити природу людини або відлучити від неї Духа Святого, але одна безбожність і беззаконна діяльність… І природне очищення не є мерзенним перед Богом, Який премудро влаштував, щоб воно бувало у жінок кожні тридцять днів для їхнього здоров’я та зміцнення».

Чи можна до церкви з місячними у сучасному світі?

У сучасному трактуванні правил жінка може приходити до церкви з місячними без обмежень. Однак дозвіл на участь у таїнстві причастя варто запитати у свого духівника священика: деякі дотримуються переконань, що цю справу краще відкласти до кінця місячних, а хтось вважає, що це правило не більше за історичні непорозуміння.

Якщо придивитися уважніше до старозаповітних приписів, які визначали, що «чисто», а що ні, побачимо, що всі вони тією чи іншою мірою стосувалися практичної сторони та норм гігієни. Те, що було нечистим, означало ризик хвороб, інфекцій та запалень, і саме тому підлягало низці суворих обмежень та заборон.

Для порівняння – Старий Заповіт. П’ята книга Мойсеєва. ВТОРОЗАКОННЯ, 23:13

«Крім зброї твоєї має бути в тебе лопатка; і коли сідатимеш поза табором, викопай нею [яму] і знову зарий [нею] випорожнення твоє».

І як часто нині виконують це правило ті, хто забороняє під час місячних ходити до храму?

І як часто нині виконують це правило ті, хто забороняє під час місячних ходити до храму?

Якщо ні, тоді чому ви надаєте перевагу одному правилу щодо норм гігієни над іншим?

Безумовно, одним із благ століття, в якому ми живемо, є велика кількість різних гігієнічних засобів, які можуть застосовувати жінки у своїх потребах, не становлячи загрози ні для себе самих, ні для оточуючих.

Не варто слухати інших парафіян чи «церковних бабусь», які можуть наговорити та налякати гріховністю, якої немає. Найкращим консультантом у цьому питанні стане ваш духівник.

Пам’ятайте, що єдиним джерелом скверни в людині може стати його серце, якщо ним опанує зло – то це аж ніяк не залежить від статі людини або дня календаря. Але залежить від нашої віри в Господа, сили нашої молитви та здатності протистояти спокусам.

Прокрутити вгору